Poniedziałek
W ramach programu Erasmus + dyrektor Małgorzata Posacka oraz Pani Sonia Rybka i Elwira Patkowska przebywają na tygodniowej wizycie na Cyprze.
Uczestniczki mobilności udały się z Wrocławia do Pafos, a stamtąd do stolicy wyspy Nikozji. Wizyta w szkole Dimotiko Scholeio Pernera rozpoczęła się w poniedziałek rano od uroczystego powitania w auli szkoly przez dyrekcję, koordynatorkę, wszystkich uczniów i nauczycieli.
Tego samego dnia odbyły się obserwacje lekcji matematyki, muzyki i języka angielskiego. Koordynatorka zapoznała gości z przestrzenią szkolną i okołoszkolną, która jest niezwykle przyjazna.
Wtorek
Wtorek to dzień aktywności na świeżym powietrzu dla klas wyróżnionych w szkolnym konkursie na „zespół tygodnia”, który wyłaniają nauczyciele na podstawie zachowania i wyników w nauce. Przywilejem takiej klasy jest wybór atrakcyjnych zajęć w kolejny piątek. Wyróżnieni uczniowie grali w koszykówkę, piłkę nożną oraz brali udział w zajęciach lekkoatletycznych ze swoimi nauczycielami na miejskim stadionie w Nikozji.
Ciekawym doświadczeniem była wycieczka na stare miasto, które zorganizowala pani dyrektor,oprowadzając gości.Późne popołudnie było okazją do zwiedzania zabytków Larnaki, wśród których na uwagę zasługuje Cerkiew Św. Łazarza wzniesiona w IX wieku oraz klimatyczna Dzielnica Turecka i średniowieczny zamek.
Środa
Środa w szkole miała wyraźnie polski charakter, gdyż tego dnia panie przedstawiły prezentację o Polsce, a w szczególności obrazującą walory Doliny Baryczy oraz naszej szkoły. Cypryjskie dzieci i nauczyciele byli pod dużym wrażeniem naszej szkoły oraz polskiej przyrody, w szczególności Stawami Milickimi. Była też okazja do wymiany doświadczeń oraz odpowiedzi na pytania dotyczące systemu edukacji w Polsce. Spontaniczny quiz o naszym kraju potwierdzil duże zainteresowanie polską kulturą wśród gospodarzy. Uczniowie otrzymali symboliczne upominki z logo Gminy Milicz oraz szkoły we Wziąchowie Wielkim.
Nauczycielki obserwowały kolejne zajęcia: niezwykle ciekawą lekcję plastyki oraz przygrody podczas której zostały wykorzystane gogle VR. Podsumowaniem pierwszej części mobilności jest dzisiejsze spotkanie dyrekcji i grona połączone z degustacją lokalnych potraw.
Czwartek
Czwartek był okazją zobaczenia ciekawych lekcji muzyki, podczas której uczniowie prezentowali swoje umiejętności wokalne oraz taneczne. Zresztą muzyka towarzyszy cypryjskim dzieciom również podczas każdej przerwy, stając się czynnikiem odstresowującym i budującym przyjazny klimat szkoły.
Lekcja wychowania fizycznego była okazją zaprezentowania umiejętności gry w tenisa stołowego, ale dla większości była to doskonała okazja do zabawy.
Na uwagę zasługują zajęcia kształtujące kompetencje kluczowe oraz umiejętności interpersonalne połączone z preorientacją zawodową, które były przeprowadzone przez trenera z zewnątrz. Uczniowie rozmawiali o stereotypach, uczyli się odwagi wypowiadania własnych poglądów oraz doskonalili pracę w grupach. Zajęcia odbywały się w języku angielskim, z którym większość uczniów radzi sobie doskonale.
Popołudniowe zwiedzania miasta połączone z wizytą w Muzeum Cypru oraz oglądanie miasta z perspektywy tarasu widokowego najwyższego budynku Nikozji uświadomiły uczestniczkom mobilności, jak złożona i bogata jest zarówno historia wyspy, jak i jej współczesność. Podział miasta na część grecką i turecką „przenika” do codziennego życia mieszkańców. Widać to na każdym kroku w architekturze, kuchni języku czy chociażby walucie.
Piątek
Piątek był dniem podsumowania wizyty na Cyprze, podziękowań oraz pożegnania z gościnną, serdeczną szkołą. Spotkanie z Dyrekcją oraz Koordynatorką job shadowing było miłym akcentem zwiastującym dalszą współpracę Szkoły we Wziąchowie Wielkim ze Szkołą w Nikozji nietylko w ramach programu Erasmus +,ale również w niezależnej perspektywie.