20 kwietnia wszyscy uczniowie w Szkole Podstawowej we Wziąchowie Wielkim wzięli udział w podsumowaniu działań w ramach projektu „Wrocław – bliżej kultury” sfinansowanego ze środków Fundacji PZU. Każda klasa zaprezentowała wspomnienia w różnorodnych formach, za pomocą przyborów plastycznych. Dzieci z oddziału przedszkolnego 0A oraz klas II i III wykonały prace plastyczne z przedstawienia, pt.”Burza”, oraz prace plastyczne z lekcji teatralnej, w której uczestniczyli 21 grudnia 2017r. we Wrocławskim Teatrze Lalek. W nawiązaniu do autorskich warsztatów plastycznych, które odbyły się 22 marca 2018r. cenionych ilustratorów książek dla dzieci państwa Pawlaków z Wrocławia grupa 0B wykonała ilustrację do przeczytanej przez nauczyciela bajki, pt.” Czerwony Kapturek”. Uczniowie z klasy I wykonali pracę plastyczną dowolną techniką nawiązując do warsztatów przeprowadzonych przez artystów z Narodowego Forum Muzyki, podczas których dowiedzieli się co to jest savoir vivre. Uczniowie klas starszych, IVA i IVB wykonali plakaty. Dla klasy IVa była to prezentacja związana z wizytą Panoramie Racławickiej we Wrocławiu 29 listopada 2017r., natomiast dla klasy IV b był to plakat nawiązujący do udziału w spektaklu „Najdzielniejszy z rycerzy” Opery Wrocławskiej. Do tego wydarzenia również odniosła się klasa 5 w swoich sprawozdaniach. Formą podsumowania dla klas VI było napisanie listu do koleżanek i kolegów zachęcającego do korzystania z repertuaru opery, natomiast dla klasy VII napisanie recenzji z przedstawienia operowego, pt. „Najdzielniejszy z rycerzy”, w którym uczestniczyli 19 kwietnia 2018r.
Wszystkie prace uczniów z podsumowania działań projektu „Wrocław- bliżej kultury” zostały wyeksponowane na szkolnym korytarzu.
PARTNER FUNDACJA PZU
19 kwietnia grupa 89 uczniów z klas III-VII wraz z nauczycielami i rodzicami pojechała do Wrocławia, aby obejrzeć widowisko operowe „Najdzielniejszy z rycerzy”. Po przyjeździe do miasta uczniowie zjedli posiłek w KFC po czym udali się do gmachu opery. Na widowni zasiedli także ich rówieśnicy z różnych szkół, gdyż była to opera dziecięca. Opowiadała ona o przygodach stracha na wróble „stojącego przy drodze na jednej nodze”, który choć wyśmiewany i odrzucony przez innych ,dowodzi swej dzielności i zwycięża w bitwie z wróblami o makowe pole. Jest to mądra opowieść z przesłaniem, że to nie wygląd a cechy charakteru, odwaga i bohaterstwo są prawdziwymi wartościami. Autorem sztuki jest Krzysztof Penderecki, wyreżyserował ją Tomasz Cyz a scenografię opracowała Natalia Kitamikado. Uczniów zachwycił i onieśmielił sam gmach opery i jej wystrój. Po raz pierwszy byli w takim miejscu. Najbardziej spodobały im się: wizjonerska plastyka, soczyste barwy scenografii, mali aktorzy z Chóru Dziecięcego Opery Wrocławskiej śpiewający i tańczący na scenie. Po spektaklu swoją obecnością zaszczycił sam kompozytor, pan Krzysztof Penderecki uhonorowany przez widownię oklaskami i bukietami kwiatów. Opera jest częścią projektu realizowanego w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Nasz wyjazd był realizacją projektu „Wrocław- bliżej kultury” współfinansowanego przez Fundację PZU.
PARTNER FUNDACJA PZU
W ramach realizacji projektu „Wrocław-bliżej kultury” współfinansowanego przez Fundację PZU mistrzowie ilustracji Ewa Kozyra-Pawlak i Paweł Pawlak spotkali się 22 marca br. z dziećmi z grupy przedszkolnej oraz klasy I Szkoły Podstawowej we Wziąchowie Wielkim, by poprowadzić warsztaty, pt. „Nie tylko ptaki, czyli autorskie warsztaty plastyczne Ewy i Pawła Pawlaków”. Artyści najpierw zaczarowali uczniów opowieściami na temat swej pracy i zachwycili pięknymi obrazami. Potem zainspirowane dzieci z klasy I stworzyły kolekcję pięknych, trójwymiarowych ptaków. Dla uczniów była to nie lada gratka, by pracować pod okiem znanych artystów, dowiedzieć się wiele o warsztacie pracy ilustratora książek .To także okazja ,by obudzić dziecięcą wrażliwość estetyczną, która objawiła się w stworzonych dziełach. Przestrzenne bajecznie kolorowe egzotyczne ptaki zadziwiły swoją oryginalnością.
Ewa Kozyra-Pawlak ilustruje książki w niezwykły sposób – za pomocą igły i nici. Ponadto zajmuje się grafiką wydawniczą i kaligrafią, a także pisze wiersze dla dzieci. Jej ulubioną techniką jest collage z tkanin. Za swoje książki otrzymała wiele wyróżnień (IBBY, PTWK). Autorski zbiorek pt. „Zagadki od Sasa do Lasa” w 2003 r. otrzymał nagrodę główną w konkursie „Świat Przyjazny Dziecku”, którego organizatorem jest Komitet Ochrony Praw Dziecka. Paweł Pawlak zajmuje się pisaniem książek, ilustracją, projektowaniem graficznym, malarstwem i oprawą obrazów. Jest autorem scenografii do jedenastu spektakli teatralnych oraz jednej fontanny przed Wrocławskim Teatrem Lalek. Zilustrował ponad 70 książek, współpracując z wydawcami z Polski, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Korei i Kanady. Swoje prace prezentował na kilkunastu wystawach indywidualnych w kraju i na świecie. Laureat licznych nagród i wyróżnień w konkursach książki dziecięcej.
Razem zilustrowali kilkadziesiąt książek dla dzieci, współpracują z wieloma oficynami wydawniczymi na całym świecie. Spotkanie z tak niezwykłymi gośćmi było jednym z podjętych przez szkołę działań mających na celu promocję czytelnictwa wśród młodych Polaków.
21 grudnia dzieci po raz kolejny skorzystały z bezpłatnego wyjazdu w ramach realizacji projektu Wrocław-bliżej kultury. Setka dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz klas 1-4 pojechało do Teatru Lalek. Uczniowie z zaciekawieniem oglądali spektakl, pt. „Burza”, który zachwycał scenografią, kostiumami oraz efektami specjalnymi. Kolejnym punktem był udział w lekcji teatralnej „Szkoła w mieście”. Uczniowie dowiedzieli się, jak zbudowana jest scena, co się kryje za kulisami, a także, w jaki sposób powstaje spektakl i kto jest za to odpowiedzialny. Po miło spędzonym czasie w Teatrze Lalek dzieci udały się na posiłek do KFC, aby nabrać siły na dalsze atrakcje.
PARTNER FUNDACJA PZU
W ramach realizacji kolejnego zadania projektu „Wrocław- bliżej kultury”, współfinansowanego przez fundację PZU uczniowie klas III-VII Szkoły Podstawowej we Wziąchowie Wielkim wraz z opiekunami- wychowawcami i rodzicami dzieci wyjechali na wycieczkę do stolicy Dolnego Śląska. Uczniowie obejrzeli Panoramę Racławicką, podziwiali Świąteczne ozdoby, którymi udekorowano miasto oraz spędzili wyjątkowy czas wśród kramów Jarmarku Bożonarodzeniowego na wrocławskim rynku.
Każdy Polak powinien obejrzeć Panoramę Racławicką, namalowaną w latach 1893-1894 przez zespół malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Na ogromnej połaci płótna malarze przedstawili bitwę pod Racławicami, jeden z jakże ważnych epizodów insurekcji kościuszkowskiej, gdy Polacy odnieśli zwycięstwo nad wojskami rosyjskimi. Szczególnie uczniów zachwyciło umiejętne wkomponowanie obrazu w topografię terenu walki. Aby lepiej zrozumieć wymowę dzieła i historyczny kontekst wydarzeń, historyk sztuki przedstawiła zwiedzającym makietę bitwy, umundurowanie i uzbrojenie walczących stron, w zabawny sposób zwróciła uwagę uczniów na szczegóły obrazu. Była to ważna lekcja historii i patriotyzmu.
Poza artystycznymi doznaniami uczniowie pospacerowali na wrocławskim rynku, między kramami dorocznego jarmarku prezentującego wyjątkowe wyroby związane z charakterem Świąt Bożego Narodzenia, tym samym oddających niepowtarzalny klimat, smaki i zapachy tych świąt. Po tych budujących duszę atrakcjach pozostało tylko nakarmić i ciało, toteż uczestnicy wycieczki zjedli posiłek w galerii handlowej, w której mogli dokonać drobnych zakupów. Była to bardzo wartościowa wycieczka, pełna różnorakich atrakcji i doznań, pozostawiając w pamięci i emocjach przeświadczenie, że sztuka wcale nie musi być nudna.
PARTNER FUNDACJA PZU
10 listopada, w ramach kolejnego działania wynikającego z realizacji projektu Wrocław-bliżej kultury dofinansowanego przez Fundację PZU uczniowie mieli możliwość uczestniczyć we warsztatach przeprowadzonych przez artystów z Narodowego Forum Muzyki z Wrocławia. Spotkanie odbyło się pt. „Pieśni i piosenki każdego Polaka”. Wszystkie utwory zabrzmiały a cappella w wykonaniu Zespołu Il Canto Minore, którego celem jest popularyzacja wielogłosowej muzyki wokalnej różnych epok, od średniowiecza do czasów współczesnych. Dzieci zostały zaproszone do współdziałania w muzycznej wędrówce do zaczarowanej krainy muzyki, gdzie poznały niesforne nutki i ich mamę -gamę, spotkały się na przyjęciu urodzinowym z krokodylem Gieną, a następnie odwiedziły chorą żabę, która wybierała się do doktora. W drodze powrotnej znalazły zaczarowany kołowrotek, na którym prząśniczki przędły nici, a na koniec odwiedziły kaczkę dziwaczkę. W czasie warsztatów uczniowie bardzo chętnie wykonywali utwory lub ich fragmenty wspólnie z muzykami: „Piosenka jest dobra na wszystko”, „Prząśniczka”, „Życzenie”, „Piosenka o nutkach i gamie”, „Żaba”, „Kaczka dziwaczka”, „Góralu czy ci nie żal”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Wojenko, wojenko”. Kolejnym zadaniem dla dzieci, które dostarczało dużo emocji, było odgadywanie odgłosów różnych zwierząt (m.in. małpa, wąż, baran, kot, czy pies). Ciekawe aranżacje, wspólne tworzenie piosenek oraz znakomite śpiewanie dostarczyło wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń.
PARTNER FUNDACJA PZU
Savoir vivre powinien znajdować miejsce w każdej dziedzinie życia. Każdy człowiek powinien dbać o to, by dobre maniery były jego etykietą. Mając na uwadze, że nawyki stylu bycia kształtują się od najmłodszych lat w ramach realizacji projektu Wrocław – bliżej kultury dofinansowanego przez Fundację PZU 13 października zostały zorganizowane zajęcia nt. zachowania się w miejscach kultury i sztuki, połączone z koncertem „Kompozycje, że palce lizać” prowadzone przez artystów z Narodowego Forum Muzyki.
Jednym z ważniejszych wyznaczników etykiety w teatrze jaki podkreśliła pani prowadząca, jest ubiór. Strój musi być strojem eleganckim. Poza ubiorem bardzo ważny jest sposób, w jaki należy się zachowywać przed oraz w trakcie sztuki. Jeśli wybieramy się do teatru, to powinniśmy się wcześniej zapoznać z tematem sztuki. Oczywiste było dla naszych uczniów, że w trakcie przedstawienia nie można rozmawiać i przeszkadzać innym.
Uczniowie szybko mogli sprawdzić swoją wiedzę w praktyce i w kulturalny sposób uczestniczyć w koncercie i wysłuchać utworów: „Bułka z masłem” W. A. Mozarta, „Pstrąg” F. Schuberta, „Taniec chiński” P. Czajkowskiego. Podczas koncertu mali melomani zobaczyli i usłyszeli trzy instrumenty: pianino elektryczne, wiolonczelę oraz flet poprzeczny.
Mamy nadzieję, że dzięki tym zajęciom, koncercie dzieci nauczą się jak kulturalnie zachowywać w miejscach kultury i sztuki i będą stanowić wzór do naśladowania
PARTNER FUNDACJA PZU
Miło nam poinformować, że Stowarzyszenie „Nasza Szkoła” otrzymała dotację od Fundacji PZU na realizację projektu „Wrocław-bliżej kultury” w ramach konkursu „Fundacja PZU z Kulturą”. W tegorocznej edycji konkursu dotacyjnego wniosek złożyło 240 organizacji, a nasza propozycja znalazła się w gronie 39 nagrodzonych projektów z całej Polski. Celem projektu jest podniesienie poziomu kulturalnego wśród uczniów Szkoły Podstawowej we Wziąchowie Wielkim poprzez udział w cyklu wyjazdów do teatru, opery, muzeum oraz uczestnictwie w zorganizowanych zajęciach kulturalnych, warsztatach w szkole. Projekt da możliwość kontynuacji i rozwijania zadań kulturalnych dla wszystkich uczniów naszej szkoły.
Zaplanowane działania:
➡ zajęcia w szkole nt. savoir-vivre w miejscach kultury i sztuki
➡ warsztaty teatralne
➡ wyjazd do Muzeum Narodowego i Panoramy Racławickiej
➡ warsztaty teatralne we Wrocławskim Teatrze Lalek
➡ wyjazd na premierę opery dziecięcej „Najdzielniejszy z rycerzy”
➡ podsumowanie projektu „Co widzieliśmy w czym uczestniczyliśmy”.