Ostatni dzień pobytu w Karpaczu uczniowie rozpoczęli od wizyty w Muzeum Sportu i Turystyki. Poznali historię turystyki w Karkonoszach oraz sportów zimowych w Polsce. Zobaczyli liczne pamiątki sportowe (m.in. medale i puchary), narty Kamila Stocha czy koszulkę startową Adama Małysza oraz całą kolekcję sanek i bobslei. Uczestniczyli też w zajęciach dydaktycznych poświęconych patronce szkoły – Wandzie Rutkiewicz. Lekcja muzealna wzbogacona była licznymi anegdotami i ciekawostkami z życia himalaistki. Uczniowie obejrzeli także komiks poświęcony patronce. Po wpisaniu się do księgi pamiątkowej muzeum wycieczkowicze postanowili udać się na tor saneczkowy na Kolorowej. Po pełnej adrenaliny aktywności fizycznej przyszedł czas na przejście „Śladami zdobywców”, wśród których odkryty został odcisk buta Wandy Rutkiewicz.
Następnie uczniowie udali się do Jeleniej Góry, gdzie podczas żywej lekcji historii w Muzeum Karkonoskim poznali tradycje i obyczaje dolnośląskich osiedleńców. Po 1945 roku granice Polski zostały przesunięte, w związku z czym na Dolny Śląsk przesiedlono rodaków z wielu regionów Europy. Stworzono całkowicie nową społeczność, której kultura i tożsamość jednak nie zmieniła się. Uczestnicy wycieczki obejrzeli prezentację multimedialną dotyczącą tradycji weselnych, obyczajów wielkanocnych, zwyczajów bożonarodzeniowych. Odwiedzający muzeum dowiedzieli się, że czerwony kolor chroni przed złym urokiem, tzw.”pająka” podwieszało się pod sufitem przy okazji świąt, a światło odgrywa istotną rolę w życiu ludzi. „Tradycja to nasze uobecnione trwanie w przestrzeni czasu” powiedział Henryk Dumin, a jej kultywowanie jest istotne dla zachowania tożsamości.
Trzydniowa wycieczka zakończyła się w Trzebnicy, gdzie uczniowie obejrzeli Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej. Barokowa bazylika zachwyciła zwiedzających przepychem złoceń dekorujących obrazy i rzeźby o treści religijnej. Wzgórza Trzebnickie pożegnały wycieczkowiczów czerwienią dojrzewających jabłek.
Wycieczka została zorganizowana przez Biuro Podróży Extratour Krotoszyn.
Wycieczka dofinansowana z programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”.