Etap szkolny KONKURSU MATEMATYCZNO – PLASTYCZNEGO „Portret słynnego matematyka”

W czwartek 14 listopada 2024r. odbył się etap szkolny KONKURSU MATEMATYCZNO – PLASTYCZNEGO „Portret słynnego matematyka”.
Uczestnikami konkursy byli uczniowie klas IV-V. Zadaniem konkursowym było wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej postać słynnego polskiego matematyka Stefana Banacha. Uczniowie przyszli na konkurs ze swoim pomysłem, przyborami i mieli 1,5 godziny na wykonanie portretu w dowolnej technice plastycznej.
✅Wyniki konkursu:
🥇I miejsce- Ines Siewiera, Emilia Stadnik
🥈II miejsce- Aleksander Organista, Antoni Maciejewski
🥉III miejsce- Aleksander Czerwiński, Magdalena Szymanowska
🏵️Wyróżnienia: Amelia Tokarz, Amelia Kosatka, Fabian Olejniczak, Hanna Cierniejewska
 
Ines i Emilka będą reprezentowały naszą szkołę na etapie powiatowym w Szkole Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Miliczu- 2 grudnia 2024.

Nasz ogród deszczowy

W dniu 25.11.2024r. naszą szkołę odwiedzili pracownicy #FundacjaEkoRozwoju, którzy wraz z Gminą Milicz realizują projekt powstania w kilku gminnych szkołach ogrodów deszczowych🌧️ – nowoczesnych rozwiązań na zatrzymanie wody w krajobrazie i oczyszczanie wód opadowych.
Uczniowie klas V i VI przystąpili do drugiego etapu prac, poprzedzonych warsztatami z Panem Marianem Piszczkiem, podczas których niezwykle ciekawie mówił o problemach Błękitnej planety. Szczególną uwagę zwrócił na grożącą Polsce suszę hydrologiczną. Uświadomił słuchaczom, że jesteśmy krajem zagrożonym deficytem wody. Wskazał powody tej sytuacji oraz sposoby, dzięki którym każdy z nas może przyczynić się do jej poprawy. Argumenty najwidoczniej trafiły do odbiorców, ponieważ z wyjątkowym zaangażowaniem pracowali przy tworzeniu ogrodu deszczowego, posadzili specjalnie przygotowane sadzonki roślin oraz kilka drzew. Obsypali wszystko korą, a dróżki wypełnili kamieniami. Integracja i nauka poprzez zabawę i ciężką pracę- bezcenne.

Koncert artystów NFM we Wrocławiu „W muzycznym świecie Stanisława Moniuszki”

W środę 20 listopada, gościliśmy w naszej szkole artystów NFM we Wrocławiu. Celem koncertu pod nazwą „W muzycznym świecie Stanisława Moniuszki’ było zaprezentowanie postaci kompozytora. Dzieci poznały go jako osobę ciepłą, życzliwą ludziom, zatroskaną o losy Polski, ale także jako wielkiego miłośnika muzyki i znakomitego twórcę. Stanisław Moniuszko , w którego postać wcielił się aktor, opowiedział o swoim życiu, o podróżach i swojej muzyce na podstawie bogatej korespondencji, którą wymieniał się z „Aniołkiem Omeczką”, czyli ukochaną żoną Aleksandrą. Historia przeplatana była wierszami nawiązującymi do dzieł polskiego kompozytora, ale także jego muzyką instrumentalną i wokalną. Uczniowie usłyszeli fragmenty pochodzące z takich oper jak: „Straszny dwór”, „Halka” a także pieśni z jego słynnych „Śpiewników domowych” m.in. „Prząśniczkę”, „Złotą rybkę”, oraz utwory, których mistrz słuchał jako dziecko.

Konkurs wiedzy o Marii Skłodowskiej-Curie

Dnia 7.11. przypadała 157. rocznica urodzin znanej polskiej chemiczki Marii Skłodowskiej-Curie. Z tej okazji w szkole odbył się konkurs wiedzy o uczonej, w którym wzięli udział uczniowie klas 4-8. Dodatkowo uczniowie z klasy 7 przygotowali oryginalne modele różnych atomów.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom!👏
 
A oto osoby, które znalazły się na podium:
🥇Oliwia Maciejewska
🥈Lena Krysztofiak
🥉Wojciech Szymanowski

SKW „GÓRA SREBRA”

14 listopada podsumowaliśmy akcję organizowaną przez PCK w Miliczu „GÓRA SREBRA”. Nasi uczniowie w tym roku zebrali 15kg srebrnych monet, które zostały przekazane organizatorom akcji. Najwięcej srebrnych monet zebrali uczniowie kl. IV i w nagrodę otrzymali karnet na dwugodzinny pobyt na kręgielni w Miliczu. 

Spośród 8 szkół, które wzięły udział w zbiórce nasza szkoła uplasowała się na II miejscu. Dziękujemy dzieciom za ich zaangażowanie i okazane serce. Pieniądze organizatorzy przeznaczą na potrzeby podopiecznych PCK.

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Po raz ósmy nasza szkoła włączyła się w obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Uczniowie przygotowywali się do egzaminu od wtorku 12 listopada. W obchody święta tabliczki mnożenia włączyła się cała społeczność szkolna: przedszkolaki otrzymały sowę, którą musiały pokolorować, dzieci z klas 1-3 łamigłówki do rozwiązania, natomiast uczniowie starszych klas zmierzyli się ze stacjami zadaniowymi, sudoku oraz zagadkami z zapałkami.
Tradycyjnie w dniu podsumowującym całą akcję o godzinie 8.00 w holu szkoły odbył się apel, podczas którego koordynatorka akcji przedstawiła zasady i harmonogram egzaminów, a pani dyrektor Małgorzata Posacka oficjalnie otworzyła obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Egzaminy ustne przeprowadzili uczniowie klasy VII i VIII: Katarzyna Leszczyszyn, Aleksandra Rybka, Blanka Burszowska, Jakub Rzepka i Daria Przegoń. Zadania z tabliczki mnożenia rozwiązywali nie tylko uczniowie, ale również pracownicy szkoły. Każdy, kto uzyskał pozytywny wynik z egzaminu, otrzymał odznakę Mistrza Tabliczki Mnożenia, certyfikat i słodką niespodziankę. Do komisji egzaminacyjnej odważnie ze swoimi pracami przybyli młodsi uczniowie naszej szkoły, których komisja również nagrodziła.
Z każdej klasy wyłoniono klasowego mistrza tabliczki mnożenia, a następnie po rundzie finałowej Szkolnego Mistrza Tabliczki Mnożenia, którym w roku szkolnym 2024/2025 został Mikołaj Muszalski z klasy szóstej.
Wykorzystując w szkole nowoczesną technologię, drukarkę 3D przygotowano dla Szkolnego Mistrza medal zaprojektowany przez nauczycielkę p. Iwonę Wojcieszak.
Całą akcję koordynowały nauczycielki matematyki p. Ewelina Muszalska oraz Natalia Stempczyńska.
 
Klasowi Mistrzowie Tabliczki Mnożenia
✅Kl. III Marian Matuszczak
✅Kl. IV Ines Siewiera
✅Kl. V Fabian Olejniczak
✅Kl. VI Mikołaj Muszalski
✅Kl. VII Katarzyna Leszczyszyn
✅Kl. VIII Daria Przegoń
Wśród pracowników szkoły Mistrzem Tabliczki Mnożenia została pani Dorota Peć.

Szkolny Konkurs Recytatorski

W dniu 14 listopada odbył się etap szkolny Konkursu Recytatorskiego, w którym wzięło udział 6 uczennic z klasy IV, VI, VII i VIII. Po burzliwych obradach komisja konkursowa w składzie: p. dyrektor Małgorzata Posacka, p. Gabriela Krupińska- Srokowska i p. Iwona Mensfeld- Rucińska, biorąc pod uwagę pamięciowe opanowanie tekstu, kulturę słowa i dykcję, interpretację oraz ogólny wyraz artystyczny wyłoniła laureatki:
 
1.miejsce🥇Daria Przegoń z kl.VIII;
2.miejsce🥈Aleksandra Rybka z kl.VII;
3.miejsce🥉Natalia Bajodek z kl. VI.
🏵️Wyróżnienie zdobyła uczennica kl. IV- Lena Szymanowska.
 
Dziękujemy wszystkim uczestniczkom konkursu za wspaniałe przeżycia artystyczne.

Konkurs „Śpiewamy dla Niepodległej”

Podczas uroczystej Gali zorganizowanej 11 Listopada z okazji Święta Niepodległości przez Gminę Milicz w kinie Capitol zostały ogłoszone oficjalne wyniki Konkursu „Śpiewamy dla Niepodległej”.
Nasza szkoła zajęła 🥉III miejsce i otrzymała bon o wartości 2 000 zł jako nagrodę. Teledysk powstał pod okiem pani Iwony Wojcieszak. Nagrodę odebrali uczniowie występujący w clipie wraz z dyrektor Małgorzatą Posacką i czuwającą nad kształtem muzycznym i tekstem panią Aleksandrą Dębską.
Pierwsze miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Dunkowej, a drugie – Szkoła Podstawowa w Czatkowicach.
Zachęcamy do obejrzenia naszej zwycięskiej piosenki, która będzie nam towarzyszyć podczas ważnych uroczystości, podobnie jak zeszłoroczna, która zajęła II miejsce.