Klaps to przemoc!

Szanowni Rodzice!
 
Przypominamy o zapoznaniu się ze Standardami Ochrony Małoletnich, które są dostępne na stronie internetowej szkoły oraz na tablicy ogłoszeń w budynku szkoły (w łączniku). Jednocześnie zachęcamy do inspirowania się w/w standardami oraz tworzenia w środowisku domowym przestrzeni do budowania bliskich relacji z dziećmi oraz zapewnienie im poczucia bezpieczeństwa. Istotne jest,by metody wychowawcze stosowane przez bliskich dziecku dorosłych były wspierające i budujące pozytywną więź ,by nie opierały się na pozycji siły opiekuna.
Jedną z  niewspierających metod wychowawczych są klapsy,wokół których narosło kilka mitów,a oto  kilka faktów na ich temat:
 
TAK – KLAPS TO PRZEMOC
Od 2010 r. W Polsce obowiązuje prawny zakaz stosowania wobec dzieci kar cielesnych – każde uderzenie jest przemocą, w tym klapsy.
 
TAK – KLAPSY WPŁYWAJĄ NIEKORZYSTNIE NA ZDROWIE PSYCHICZNE DZIECI
Najnowsze badania nad konsekwencjami stosowania kar fizycznych (w tym klapsów), wskazują, że mogą one mieć związek z obniżeniem poczucia własnej wartości, pogorszeniem relacji z rodzicami, spowolnieniem rozwoju poznawczego, zwiększeniem poziomu agresji w relacjach z innymi ludźmi).
 
TAK – DZIECI, WOBEC KTÓRYCH STOSOWANE SĄ KLAPSY, CZĘŚCIEJ PRZEJAWIAJĄ ZACHOWANIA AGRESYWNE
Dzieci widząc, że rodzic, który jest autorytetem sięga po taki sposób rozwiązywania trudnych sytuacji, uczą się podobnego sposobu reagowania.
 
TAK – KLAPS WYWOŁUJE STRACH
Nie chcemy budować relacji z naszymi dziećmi opartej na strachu. Dodatkowo badania nad mózgiem dowodzą, że uczymy się najefektywniej, gdy jesteśmy spokojni i szczęśliwi (dlatego dzieci przerywają niepożądane zachowanie bo się boją, a nie dlatego, że nauczyły się, że zachowanie nie jest akceptowane społecznie).
 
 
DZIECI MAJĄ PRAWO DO TEGO, BY TRAKTOWANO JE Z SZACUNKIEM I BEZ PRZEMOCY.
ŻADNE DZIECKO NIE POWINNO BYĆ BITE.