Job shadowing w Portugalii

Nasza szkoła w ramach realizacji europejskiego programu Erasmus+, uczestniczyła w tygodniowym „Job shadowing” w Portugalii.

W ramach projektu Erasmus+ trzy nauczycielki wyjechały do Portimao w Portugalii. Celem wyjazdu była obserwacja systemu edukacji, metod nauczania, funkcjonowania szkoły, wykorzystania nowoczesnych technologii na zajęciach, poznanie oferty dodatkowych zajęć w placówce ze szczególnym uwzględnieniem zajęć outdoorowych, wymiana doświadczeń oraz nawiązanie współpracy pomiędzy naszą szkołą, a szkołą Agrupamento de Escolas Poeta António Aleixo.

Szczegóły związane z wyjazdem znajdują się na stronie → Job shadowing – Portugalia.

Dzień Edukacji Narodowej

Miarą kultury społeczeństwa jest szacunek okazywany stanowi nauczycielskiemu – Eliza Orzeszkowa.

W dniu 19 października w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie klasy IV i VII uświetnili piosenką i słowem ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku pedagogów. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków.

Koncert „Organy i perkusja – największe instrumenty świata” – wyjazd uczniów kl. V, VI, VII do Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu

W środę 4 października uczniowie naszej szkoły pojechali do Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Młodzi melomani z klas: V, VI i VII uczestniczyli w koncercie pod nazwą „Organy i perkusja– największe instrumenty świata”. Pierwszy w nowym sezonie artystycznym koncert edukacyjny z cyklu „Filharmonia dla Młodych” poświęcony był największym instrumentom świata. Organy piszczałkowe to jeden z najbardziej niezwykłych wynalazków, jakie kiedykolwiek powstały. Ich walory brzmieniowe podziwiać możemy nie tylko w kościołach, ale również w pięknych wnętrzach sal koncertowych na całym świecie.

Czytaj więcej

Wycieczka klas I-III z rządowego projektu „Poznaj Polskę”

17.10.2022r. uczniowie klas edukacji wczesnoszkolnej, wyruszyli na wycieczkę dofinansowaną przez rządowe Przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę” do Wrocławia. W wycieczce wzięło udział 47 uczniów.
Program wycieczki obejmował zwiedzanie Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Wraz z przewodnikiem spacerowaliśmy po alejkach z pięknymi ekspozycjami kwiatów, krzewów, drzew, pośród stawów, wodospadów, fontann. W ogrodzie jest 27 okazów uznanych za pomniki przyrody: dęby, buki, miłorzęby, cisy, platany. Zwiedziliśmy w alpinarium ekspozycje skamieniałych odcisków wymarłych roślin , skamieniałych pni drzew, połączone z prelekcją na
temat powstania życia na ziemi. Widzieliśmy dąb Jana Pawła II, z podarowanych przez papieża nasion.

Czytaj więcej

Spotkanie z p.Januszem Kalinowskim z KSPH

W dniu 26 października będzie gościł  w naszej szkole Pan Janusz Kalinowski-wiceprezes Klubu Sportowego Polskie Himalaje im.W.Rutkiewicz.
Z inicjatywy klubu Sejm RP przyjął uchwałę, aby rok 2022 był rokiem Wandy Rutkiewicz. Zbieżność nadania w tym roku szkole imienia wybitnej himalaistki i wyjątkowej kobiety jest pod tym względem szczególnym wydarzeniem. Dlatego też klub zamierza włączyć szkołę we Wziąchowie Wielkim do grona specjalnych partnerów i nawiązać długoletnią współpracę z korzyścią dla uczniów oraz ich rodzin.
Pan Janusz Kalinowski spotka się na 4 i 5 lekcji  z uczniami,a o godz.13.30 w świetlicy z Rodzicami. Serdecznie zapraszamy, gdyż będzie to niepowtarzalna okazja poznania działań Klubu, które wiążą się również z organizacją dofinansowanych wyjazdów dla dzieci i młodzieży. Dotyczyć one będą m.in. obozów rekreacyjno-edukacyjnych w kraju (najbliższy w lipcu 2023 na Mazowszu z bazą w Warszawie) i za granicą, np. wyspy greckie w lipcu 2023 czy w Kenii w okresie ferii zimowych w 2024 roku lub latem w Gruzji, jak również wyjazd do Włoch na uroczystości 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino (maj 2024).

Czytaj więcej

Wycieczka w Karkonosze – dzień 3 – „Poznaj Polskę”

Ostatni dzień pobytu w Karpaczu uczniowie rozpoczęli od wizyty w Muzeum Sportu i Turystyki. Poznali historię turystyki w Karkonoszach oraz sportów zimowych w Polsce. Zobaczyli liczne pamiątki sportowe (m.in. medale i puchary), narty Kamila Stocha czy koszulkę startową Adama Małysza oraz całą kolekcję sanek i bobslei. Uczestniczyli też w zajęciach dydaktycznych poświęconych patronce szkoły – Wandzie Rutkiewicz. Lekcja muzealna wzbogacona była licznymi anegdotami i ciekawostkami z życia himalaistki. Uczniowie obejrzeli także komiks poświęcony patronce. Po wpisaniu się do księgi pamiątkowej muzeum wycieczkowicze postanowili udać się na tor saneczkowy na Kolorowej. Po pełnej adrenaliny aktywności fizycznej przyszedł czas na przejście „Śladami zdobywców”, wśród których odkryty został odcisk buta Wandy Rutkiewicz.

Czytaj więcej

Wycieczka w Karkonosze – dzień 2 – „Poznaj Polskę”

Drugi dzień wycieczki upłynął pod znakiem wędrówki po górach i zwiedzaniu Karpacza. Słoneczna bezwietrzna pogoda zachęciła do wyjścia na szlak. Uczniowie pod opieką przewodniczki górskiej pani Eli i jej psa 🐶 Lucky’ego przeszli niebieskim szlakiem do schroniska Samotnia, a następnie po krótkim odpoczynku wspięli się krętą kamienną ścieżką do Strzechy Akademickiej. Widoki warte poniesionego wysiłku zaowocowały licznymi zdjęciami. Uwadze uczestników nie uszedł także duży stopień zniszczenia drzewostanu, w związku z tym pani przewodnik opowiedziała historię degeneracji lasów Gór Izerskich. Wycieczkowicze zobaczyli także protestancki Kościół Wang z XII wieku, który został przeniesiony do Polski w XIX wieku z Norwegii. Podczas wspólnej wędrówki odpoczęli przez chwilę przy Dzikim Wodospadzie, przemierzyli trakt górskiej kolejki przy Białym Jarze, obejrzeli zaporę wodną, by ostatecznie zatrzymać się w muzeum Karkonoskie Tajemnice.

Czytaj więcej

Wycieczka w Karkonosze – „Poznaj Polskę”

Pierwszy dzień wycieczki w Karkonosze uczniowie naszej szkoły rozpoczęli od wizyty w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć wyposażenie dawnej apteki, asortyment sklepów kolonialnych, kufle i beczki oraz wyroby związane z rozwojem piwowarstwa, z którego słynęła Świdnica. Uczniowie zachwycali się wnętrzem XIX-wiecznego salonu mieszczańskiego oraz ekspozycją malarstwa artystów pochodzących z regionu.
 
Następnie z tarasu widokowego podziwiali przepiękną panoramę miasta. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Zespołu Kościoła Ewangelicko- Augsburskiego pw. św. Trójcy, zwanego Kościołem Pokoju, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Po wysłuchaniu prelekcji na temat historii powstania świątyni i fragmentu koncertu organowego uczestnicy podziwiali artyzm i kunszt XVII-wiecznych empor, bardzo bogato zdobionych medalionów zasłużonych dla miasta oraz barokową ambonę udekorowaną postaciami aniołów. Uwagę uczniów zwrócił także monumentalny prospekt organowy oraz trzyczęściowy ołtarz.

Czytaj więcej